Pielāgošanās resursi

Pielāgošanās Resursi

Pilsētu mēru pakts – Eiropas birojs, bieži sadarbībā ar Eiropas vai valstu iestādēm un citām ieinteresētajām pusēm, piedāvā tiešsaistes un klātienes atbalstu, kā arī ļauj parakstītājiem mācīties vienam no otra. Vienalga, vai jūs tikai sākat ceļu uz pielāgošanos vai jau īstenojat savu pielāgošanās plānu vai veicat tā monitoringu, Pakta kopiena ir šeit, lai jums palīdzētu.

Pilsētu pielāgošanās atbalsta rīks, kuru kopīgi izstrādājis Pilsētu mēru pakts – Eiropas birojs un Eiropas Vides aģentūra, ir galvenais pielāgošanās resurss Pakta kopienai. Tas izved jūs caur visiem soļiem, kas nepieciešami pielāgošanās stratēģijas izstrādei un īstenošanai, kā arī sniedz saites uz vērtīgiem vadības materiāliem un rīkiem. Rīku ir pārbaudījušas un apstiprinājušas Pakta parakstītājas pilsētas.

 uast logo 0uast2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leaflet

How to prepare for floods, heatwaves and other climate change impacts

Get inspired by Covenant of Mayors cities and regions!

Check out our latest adaptation publication.

Webinars

webinarsWatch the recordings of our webinars on adaptation to climate change!

Check out the next ones in our online agenda.

 

 

Useful links

 

Further guidance can be found in the Covenant SECAP guidebook, and the Covenant reporting template and guidelines help Covenant signatories structure their adaptation actions.

An initiative launched in cooperation by the European Commission and the European Environment Agency. It provides users with a cooperative map that both gathers information on natural hazards such as high temperatures, flooding or water scarcity, and information on adaptation planning and actions of European cities.

An open platform that is designed for diverse needs and interests - from science, policy and practice; public, private and voluntary sectors; large and small organisations, as well as individuals providing a knowledge database, where the latest thinking on natural capital, ecosystem services and nature-based solutions is brought together.

In the restricted area for the Covenant community, you can exchange with peers through discussion forums and find further materials in the Covenant resource library. 'My Covenant' also features dedicated e-learning module on adaptation, and you can ask your peers for support thanks to the peer-to-peer learning tool.